تبلیغات
وبلاگ گنج جنگ - در غربت جنگیدیم...
تاریخ : دوشنبه 13 تیر 1390 | 04:00 ب.ظ | نویسنده : حسین علی بخشی

                                                             

نتایج جنگ 8 ساله ایران و عراق


جنگ ایران وعراق 2 سال بیش  از جنگ 6 ساله دوم جهانی ، 5 سال بیش از جنگ کره و 4 سال بیش از جنگ اول جهانی به طول انجامید . از نظر اندازه زمانی این جنگ تنها با جنگ ویتنام در قرن 20 قابل مقایسه است

اما تلفات این جنگ بیش از مجموع کشته های 5 جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1948،1956،1967،1973 و 1982 است

این که جنگ ایران و عراق به سود چه کسی تمام شد سوال سختی است اما قطعا عراق از این نبرد سودی نبرد . فضای رادیکالیزه ای که پس از جنگ در عراق حاکم شد مذکور را به سوی جنگ کویت در 1991 و نهایتا جنگ ویرانگر 2003 و پایان سه دهه حکومت بعثی ها در عراق سوق داد .

این جنگ ، ایران را نیز 8سال به عقب اندخت . اگر چه ایران  با استفاده از مدیریت مناسب از سال 1368 به بعد طی 3 برنامه اقتصادی آثار جنگ را از بین برد ( حال آنکه عراق امروز کشوری جنگ زده و پرتاب شده به عقب است) اما باید اذعان کرد 8 سال جنگ پتانسیل سازندگی را مبدل به قدرت رزمی می کرد و این مسئله رشد اقتصادی ایران برای 1دهه با وقفه مواجه کرد . جنگ  و عواقب آن فوایدی نیز داشت . از جمله آن که قدرت رزمی ایران را ثابت کرد . مانع از هم پاشیدن ارتش در ایران شد و از همه مهمتر قدرت اتکا به خود و خودکفایی را در ایران بالا برد.

 سرتیپ حسن فرمانده سابق نیروی هوایی عراق در سپتامبر 2004 در مصاحبه با ساندی تامیز می گوید : 52 هزار مستشار روس به ارتش عراق در جنگ کمک می کردند این در حالی بود که حضور مستشاران استرالیایی ، آلمانی ، آمریکایی ، زلاندنو ، مصری ، یوگوسلاوی، سودان ،لهستان ، بلغاری ، اسپانیایی و فرانسوی را نیز می توان در تصمیم گیری های ارتش عراق دید.

وی اذعان می کند در عملیات کربلای 5 طرح دفاعی بصره را که روس ها ریخته بودند بی فایده دیدیم و زمانی که ایرانیان از دیوار دفاعی ما گذشتند ماهواره های روسی از تمام امکانات خود برای ردیابی دقیق نیروهای مهاجم و اطلاع دادن به واحد توپخانه استفاده کردند .

سرتیپ حسن وجود خلبانان با تجربه مصری را در ارتش صدام تایید کرد و گفت رابط آمریکا و صدام همین خلبانان بودند.به گفته وی آواکس های سعودی بهترین همکاری را با عراق داشتند و همین امر به عراق امکان بمباران دقیق مواضع ایران را می داد . (خدا لعنت کنه آل سعود)

در چنین شرایطی باید گفت که جنگ ایران و عراق بدون اغراق جنگی بی سابقه بوده چرا که هیچ گاه در دنیا کشوری تنهای تنها قادر به دفاع در برابر ارتشی با پشتیبانی بی دریغ توسط 23 کشور نبوده است . ارتش عراق در 1991 زمانی که در برابر چنین شرایطی قرار گرفت ظرف 45 روز به کلی از هم پاشید  یوگوسلاوی نیز در اواخر دهه 90 در برابر حملات مشترک ناتو نتوانست حتی 1 ماه مقاومت کند مصر در 1956 هنگام مواجه با 3 کشور مهاجم طی چند هفنه از پای درامد . اسرائیل هنگامی که در اکتبر 1973 از 3 طرف مورد هوجوم قرار گرفت و غافلگیر شد اگر از کمک به موقع اروپا و آمریکا برخوردار نمی شد ظرف 1 هفته مجبور بود خطوط دفاعی خود را تل آویو در برابر لشگر های زرهی مصری پایه ریزی کند .

ایران در جنگ با عراق بارها و بارها محاسبات نظامی را بر هم زد . از زمانی که تعدادی دانشجوی دانشکده افسری امام علی (ع) در کنار پرسنل از جان گذشته لشگر همیشه قهرمان 92 زرهی اهواز و تکاوران نیروی دریایی و نیرو های مردمی 34 روز در برابر 3 لشگر عراق در خرمشهر مقاومت کردند تا زمانی که گردان 144 لشگر 21 در 5 کیلومتری آبادان خود را فدا کرد تا نیروهای لشگر همیشه پیروز 77 خراسان برسند و مانع از سقوط  آبادان شوند (بنازم به این همه فداکاری ارتشیان که همه یک صدا فریاد زدند ارتش فدای ملت ارتش فدای ایران ...) تا زمانی که هواپیماهای نیروی هوایی ارتش خلاف کلیه دستور العمل های رایج  با رساندن خود به ارتفاع 10 تا 20 متری زمین واحد های زرهی عراق را به مسلسل می بستند یا نیرو های مردمی که در کربلای5 و خیبر به جای عقب نشینی دست به مقاومت می زدند یا گذر از رودخانه های خروشان کرخه ،اروند و دجله ... بدون برخورداری از پشتیبانی های مرسوم هوایی تا مقابله با ارتشی که در هوا 9 برابر در بخش زرهی 7 برابر ، در بخش توپخانه 8برابرو ... از برتری بر ما برخوردار بود همه نشان دهنده یک چیز بود و آن اینکه ایران و ایرانی جنگ را دوست ندارد و نمی خواهد اما اگر آغاز شود دشمن سالم از مهلکه بیرون نخواهد رفت .

نتیجه جنگ ایران و عراق فقط همین بود . یاداوری این نکته که ملت ، سرباز و افسر ایرانی  از هزاران سال قبل به این سو اگر به این نتیجه رسیده که حمله دشمن ناجوان مردانه بوده از قدرت ان نهراسیده و از لژیون های ورزیده رمی گرفته تا سربازان هراس انگیز عثمانی تا تفنگدارا ن انگلیسی که در بوشهر اسیر دلاور مردان بومی بوشهری شدند به آنها اجازه ورود به فلات ایران را نمی دهد و این رمز ماندگاری ملت جاوید ایران و سرزمین اهورایی ایران است و همین امر سبب شده است تا امریکا نسخه ای را که برای بغداد می پیچد برای ایران ناکارا بداند و قبل از آنکه به اجماع بین المللی علیه ایران دست نیابد سربازان خود را وارد منطقه ایرانی نشین نکند .

این از بازی های تاریخ است که رشد بی تناسب ارتش عراق طی سال های 1980 تا 1989 به جای آنکه موجب تضعیف ایران شود موجب دردسر برای غرب شود و منجر به جنگ 2003 شود که در هر صورت بازنده امریکا و برنده ایران بود . جنگ ایران و عراق پس از 8سال 381 هزار کشته و زخمی برای عراق و 200 هزار شهید برای ایران بر جای گذاشته است بیش از هزار میلیارد دلار خسارت به اقتصاد دو قدرت منطقه وارد کرد و سبب معلولیت و جراحت میلیونها نفر دیگر شد . کاش هرگز این جنگ رخ نمی داد اما دیوانگی نا مردی همچون صدام را جز با بازوی نظامی یا بیمارستان های مجهز نمی توان درمان کرد این جنگ 2887 روزه همچنین سبب سقوط 371 هواپیما و انهدام 5800 تانک و نفر بر برای عراق شد و علاوه بر آن 1700 تانک و نفر بر عراق نیز به غنیمت مردان مرد ایران درامد

دوستان این مقاله تقدیم به شهیدان زنده آسایشگاه جانبازی ثارالله که واقعا در کشور خود و در میان مردم خود غریبند دلاور مردانی که کسی ازشون یادی نمیکنه و سراغی ازشون نمیگیره عزیزانی که در جنگ حماسه ها آفریرند. جنگیدند تا ایران و ایرانی بمونه تا وقتی جوونای این مملکت تاریخ کشورشون و می خونن وبه دهه 50 و 60 میرسن جایی که یه دیوونه به بهانه قدرت طلبی و رهبری جهان عرب (که جهانی پر از جهالت) به ایران حمله کرد شرمنده نشن و بغض نکنن که ای وای عین دوره ناصری باز هم یه گوشه از ایرانمون رفت ...  • paper | خرید بک لینک | فروش بک لینک